Will Smith’in vakfı düşük bağışlar nedeniyle kapanıyor

Wil Smith ve Jada Pinkett Smith’in kurduğu “The Will And Jada Smith Family Foundation” adlı hayır kurumu kapanıyor.

Will Smith’in 2022 yılında gerçekleşen 94. Oscar Ödülleri’nde Chris Rock’a tokat atmasının ardından vakfa yapılan bağışların azaldığı ortaya çıktı. Vergi beyanları, olaydan sonra vakfa bağış yapan yüksek profilli bağışçıların durduğunu ve işletmenin tamamen kapanma sürecinde olduğunu gösterdi.

Vergi kayıtlarına göre, vakfın geliri 2020’de 1 milyon 760 bin dolardı. 2021’de 2 milyon 138 bin 660 dolar olan gelir, 2022’de 365 bin 870 dolara düştü.

Vakfa yakın bir kaynak Variety’ye, çiftin 1996’da kurdukları vakfı, gündem olan Oscar tokatından önce kapattığını ve aynı miktarı hayır kurumlarına – sadece özel olarak – vermeye daha çok odaklandığını söyledi. Smith ailesi ise yorum yapmaktan kaçındı.

Ne olmuştu?

94. Oscar Ödülleri’nde oyuncu Will Smith’in sahneye çıkıp komedyen Chris Rock’a tokat atması gündem oldu. Smith yaptığı açıklamada, “Akademinin bana olan güvenine ihanet ettim. Ödül kazananları, harika işlerini kutlama fırsatından mahrum bıraktım. Bu nedenle akademiyi bıraktığını ve kurulun uygun göreceği diğer cezaları da kabul edeceğim” dedi.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi de Smith’i 10 yıl boyunca Oscar galalarından ve diğer Akademi etkinliklerinden men etti.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x